Zapraszamy Państwa na bezpłatne badania profilaktyczne
Program wczesnego wykrywania chorób układu krążenia dedykowany jest pacjentom, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i u tych, którzy nie leczą się z powody chorób naczyniowych.
Adresatami programu są osoby, które w danym roku kalendarzowym kończą 35, 40, 45, 50, 55 lat.
Pacjenci obciążeni czynnikami ryzyka
Badania można wykonać u lekarza rodzinnego, od którego pacjent uzyskuje skierowanie na zbadanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.
Wskazane jest wykonanie ankiety.
Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy kierowany jest do kobiet, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego i są w wieku 25-59 lat. Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną. Za jego rozwój jest odpowiedzialny wirus brodawczaka ludzkiego HPV.
Poza zakażeniem wirusem HPV czynnikami odpowiedzialnymi za zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy są:
W ramach profilaktyki raka szyjki macicy wykonywane są:
Cytologia pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju. Badanie polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Badanie jest bezbolesne.
Program wczesnego wykrywania POCHP kierowany jest do pacjentów w wieku 40-65 lat, którzy nie wykonywali badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich trzech lat, u których wcześniej nie zdiagnozowano przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy, czy przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Program obejmuje osoby – byłych lub biernych palaczy papierosów.
Spirometria jest badaniem, które mierzy objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego znajdującego się w płucach i oskrzelach.
Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi dedykowany jest paniom w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach w/w programu.
Pamiętajmy, że czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka piesi są:
Badanie mammograficzne – czyli badanie rentgenowskie pozwala na wykrycie nowotworu piersi w początkowej fazie rozwoju.
Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.
Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Siedlcach współpracuje z Pomorską Akademią Medyczną w Szczecinie w dziedzinie badań onkologiczno-genetycznych. Prowadzimy poradnię i gabinet pobrań laboratoryjnych do badań mających na celu wykrycie i objęcie opieką lekarską rodzin, w których występują nowotwory. Badania genetyczne pozwalają wykryć zagrożenie nowotworowe na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych, zwiększając przez to szansę na wyleczenie.
Około 30% nowotworów złośliwych powstaje w wyniku genetycznie uwarunkowanej predyspozycji, pozostałe nowotwory w wyniku wpływu czynników środowiskowych.
Warunkiem kwalifikacji do badań onkologiczno-genetycznych jest wypełnienie ankiety dostępnej w naszej Przychodni w Siedlcach ul. Niedziałka 14. Na podstawie ankiety i wywiadu dokonujemy oceny rodowodu rodziny obciążonej nowotworami i kwalifikujemy do wykonania badań genetycznych w kierunku mutacji poszczególnych genów.
Wykonujemy bezpłatne badania profilaktyczne mutacji genu BRCA1 odpowiedzialnego za raka piersi i jajnika u osób, u których wśród krewnych I stopnia wystąpiły przypadki zachorowań. Dzięki przeprowadzonym testom na długo przed zachorowaniem można zacząć wykonywać odpowiednie badania diagnostyczne, które pomogą wykryć chorobę w jej początkowym stadium dając szansę na całkowite wyzdrowienie. Osoby obciążone mutacją genu BRCA1 zostają objęte szczególną opieką zdrowotną w ramach programu Ministerstwa Zdrowia.
Wynik badania dopuszcza dwie możliwości:
POZYTYWNY – pacjent jest nosicielem mutacji genu BRCA1, zostaje objęty opieką specjalistyczną. Wynik pozytywny nie oznacza jednak, że pacjent jest chory. Wystąpienie mutacji wcale nie oznacza że dana osoba zachoruje na raka. Mutacje BRCA1 są przyczyną zachorowań około 3%wszystkich raków piersi i około 14% wszystkich raków jajnika. Przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki ryzyko zachorowania znacznie spada.
NEGATYWNY – pacjent nie jest nosicielem mutacji genu BRCA1, zostaje pouczony o podstawowych zasadach profilaktyki, otrzymuje zalecenia w formie pisemnej i informację o konieczności stosowania się do wydanych zaleceń.
Do bezpłatnych badań genetycznych kwalifikują się również osoby, u których w rodzinie wystąpiły nowotwory jelita grubego; jeśli zachorowało co najmniej dwóch krewnych w dwóch różnych pokoleniach, lub u jednego krewnego zdiagnozowano nowotwór przed 50 rokiem życia. W takich przypadkach badany jest gen MSH2, MLH1, MSH6, P16.
Wykonujemy również badania odpłatne w kierunku innych nowotworów występujących w rodzinie.
Do badań genetycznych mogą przystąpić osoby powyżej 18 roku życia, tylko w przypadku siatkówczaka (nowotwór złośliwy oka u rodzeństwa) gdzie jest badany gen Rb1 kwalifikujemy dzieci od narodzenia do 6 roku życia.
Do badań pobierana jest krew żylna, nie ma konieczności bycia na czczo. Wynik otrzymujemy po około 6 miesiącach i wówczas zawsze odbywa się konsultacja genetyczna przeprowadzona przez prof. dr hab. n. med. Jacka Gronwalda. Dotychczas skorzystało z badań w naszej poradni około 1500 osób.
W imieniu Centrum Medyczno Diagnostycznego w Siedlcach i Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie zachęcamy Państwa skorzystania z naszych usług i wykonywania profilaktycznych badań genetycznych.
Mgr Halina Płochocka
Kierownik Siedleckiego Centrum Profilaktyki i Promocji Zdrowia
PRACOWNIA ENDOSKOPII CENTRUM
zaprasza pacjentów do udziału
w Programie przesiewowym raka jelita grubego w systemie oportunistycznym – kontrakt z Ministerstwem Zdrowia
Miejsce realizacji programu:
Zapisy i informacje – tel. 25 633 35 55
W Polsce zgłaszalność na badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego jest na bardzo niskim poziomie, mimo, że codziennie na tę chorobę umiera 30 osób.
Większość zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego występuje po 50 roku życia, jednak ponad 75% zachorowań występuje u osób po 60 r. ż. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem.
Jakim pacjentom dedykowany jest program?
Pamiętajmy – wykrycie nowotworu we wczesnej fazie rozwoju pozwala na całkowite jego wyleczenie.
KRYTERIA WYŁĄCZENIA
Z programu nie mogą skorzystać pacjenci, którzy:
ZAPYTAJ SWOJEGO LEKARZA RODZINNEGO
Kandydaci do badań są identyfikowani przez lekarzy rodzinnych lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy oceniają czy dana osoba kwalifikuje się do badania na podstawie ankiety.
ZNIECZULENIE / SEDACJA
W ramach kontraktu istnieje możliwość wykonania badania kolonoskopii w sedacji/znieczuleniu, szczególnie dla pacjentów:
Pracownia Tomografii Komputerowej
we współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc
zaprasza pacjentów do wykonania badania tomografii komputerowej niskodawkowej płuc
Zapisy i informacje – tel. 25 633 35 55
Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia, rozwija się powoli, nie daje żadnych objawów. Główną przyczyną rozwoju tej choroby jest palenie papierosów. W Polsce corocznie na raka płuc zapada około 20 tys. osób.
Jakim pacjentom dedykowany jest program?
KRYTERIA WYŁĄCZENIA
SPOSÓB KIEROWANIA NA BADANIE
Kandydaci do badań kierowani są na podstawie skierowania. Skierowanie do badania wydaje lekarz rodzinny, ale nie musi być to lekarz do którego pacjent jest zadeklarowany.
Szczegółowe informacje dostępne są w Rejestracji przychodni na ul. Kleeberga 2.